Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka
Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
Olesno, 14-15 X [2000]
Zamiast "Nowej" - Poetycka


Wolna Grupa Bukowina Impreza stara, ale po nowemu. Nie ma już Przeglądu Piosenki Nowej, jest I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej. Pisaliśmy już o tym na łamach OGP. Dziś przypominamy, że przegląd bardzo niedługo: 14 -15 października. Impreza zapowiada się ciekawie, mamy nadzieję, ze nie podzieli losu Piosenki Nowej, na którym to przeglądzie zaciążyła (niestety, jak się okazało negatywnie) pewna nieokreśloność. Z jednej strony piosenka nowa stała się pewnym wyróżnikiem, znakiem identyfikującym. Z drugiej - nikt tak naprawdę nie wiedział, czym ma być piosenka nowa. Ani wykonawcy konkursowi (których rok temu było mało), ani publiczność, ani organizatorzy.
Nazwa przeglądu ("Piosenka Poetycka") i jego przesłanie ("promowanie i propagowanie piosenki poetyckiej o wysokich walorach artystycznych") są na tyle ogólne, że nie wiadomo, co z tego wyniknie. "Można mówić o krzewieniu ballady ... ale najważniejsze jest, żeby ludzie przyszli i posłuchali tego" powiedział nam (OGP 5/2000) w rozmowie o szansach przedsięwzięcia Tomasz Lewandowski, osoba bywała na tego rodzaju imprezach. Szlachetne to, ale czy wystarczy? Czy znajdzie się pomysł, który pozwoli odróżnić tę imprezę od wielu innych?
Przesłuchania konkursowe
Rozpoczynają się w sobotę o godzinie 18.30 Warto przyjść, bowiem do konkursu zgłosili się wykonawcy nietuzinkowi. Przypomnijmy choćby Natalię Grosiak, laureatkę sprzed dwóch lat. Koncerty będą również ciekawe i z tego powodu, że poprowadzi je (i rozmaite fikołki sceniczne wykona) Piotr "Słoń" Trzeciak. Znany konferansjer YAPY (dożywotni, jak sam powiedział) i Bazuny (doskokowy - też jego określenie).
Tomasz Lewandowski
Sobotnią nocą, o godz. 22.30 zaplanowano koncert Tomasza Lewandowskiego z zespołem. Tego wykonawcę przedstawialiśmy już na tych łamach kilkakrotnie. Niezorientowanym przypomnimy tylko, że Tomasz w niezrównany sposób łączy w swoich piosenkach liryzm z poczuciem humoru. Znamy go z występów - również u nas - z Piotrem Woźniakiem i Szymonem Zychowiczem. Ostatnio sięgnął po teksty Mirosława Bochenka, które złożyły się na jego najnowszy program, wykonany po raz pierwszy wiosną tego roku w Warszawskim Kabarecie Literackim "Antyquariat".
Wolna Grupa Bukowina
Wystąpi w niedzielę o godzinie osiemnastej, po koncercie laureatów. Zespół - instytucja, która trwa. Od lat wierny jest klimatowi i przesłaniu, jakie stworzył i pozostawił Wojciech Bellon, autor większości piosenek zespołu. Co ciekawe, Bukowinowe granie przez lata niespecjalnie się zmienia, natomiast określane bywało bardzo różnie. Była to już piosenka studencka, turystyczna, poetycka, ostatnio zespół awansował do roli protoplasty "Krainy Łagodności". Jakkolwiek jest, publiczność zdobył już w latach 70., bez udziału mediów. Pierwsza kaseta grupy ukazała się w 1979 r. i przez lata pozostała jedyną. Dziś te "ballady o przyjaźni, potrzebie bycia razem, konieczności szukania w sobie lekarstwa na szarą codzienność" są już na płytach kompaktowych: "Bukowina", "Niechaj zabrzmi" (koncertowa), "Sad". W "Złotej kolekcji" Pomatonu ukazał się wybór z całej historii zespołu zatytułowany "Pieśń łagodnych". Ma Bukowina swoją stronę w internecie: www.wgb.w.pl.
Ostatnio grupa występuje składzie: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn, Robert Szydło.
Staje się październik w kapocie podartej - czas na piosenki Wolnej Grupy Bukowina.
ANTONI BOJANOWSKI