Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


Szare mundury znów w OleśnieOlescy harcerze
     Przy Komendzie Hufca Olesno od kilku miesięcy działa harcerska drużyna środowiskowa "Sokoły", do której należy około 30 uczniów oleskich szkół podstawowych i średnich.
     Wszystko zaczęło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to za namową Ewy Bebłot, nauczycielki Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, trzech uczniów tej szkoły, Tomek Pludra, Przemek Krąźel i Piotrek Antosiewicz, postanowili stworzyć w Oleśnie drużynę harcerską. Na początku chłopcy jeździli na kurs drużynowych do Kokotka, gdzie zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w drużynie. Równocześnie zachęcali dzieci z oleskich szkół do wstępowania do drużyny. Z dnia na dzień chętnych było coraz więcej. - Od pani w szkole dowiedziałam się, że w każdy piątek w Domu Harcerza są zbiórki - mówi Wioletta Gagat, uczennica kl. V PSP nr 2 - Postanowiłam zobaczyć, jak to jest być harcerzem, Spodobało mi się i zostałam w drużynie. Mama też była kiedyś harcerką. Do dzisiaj ma swój mundur i wiele innych, ciekawych pamiątek - dodaje Wioletta.
     Obecnie "Sokoły" mają już dwa zastępy: "Sokoliki" - dla dzieci młodszych, prowadzony przez zastępowego Tomka oraz "Kara-kara" - dla dzieci starszych, którym opiekują się zastępowi Przemek i Piotrek. Funkcję drużynowej pełni Ewa Bebłot, a jej przyboczną jest Beata Sznajder - Małecka, nauczycielka Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie.
     Cotygodniowe zbiórki to nie tylko zabawa, to także nauka wielu cennych umiejętności.
     - Uczymy się zasad pierwszej pomocy, musztry - mówi Marta Małyska, uczennica kl. VI PSP nr 2 - Poznajemy prawo harcerskie, zdobywamy różne sprawności. Ale dla mnie ważne jest także to, że mogę spotkać się z przyjaciółmi, porozmawiać z nimi i miło spędzić czas. W swojej dotychczasowej działalności drużyna zorganizowała już zabawę Andrzejkową, podchody po Oleśnie, dwudniowy biwak w Domu Harcerza, dyskoteki, była również inicjatorem przywiezienia do Olesna Betlejemskiego Światła Pokoju oraz uczestniczyła w obchodach święta 3 Maja. - Jeszcze w tym roku szkolnym planujemy zorganizowanie ogniska i biwaku - mówi zastępowy Tomek - A w czasie wakacji chętni mogą wyjechać na dwutygodniowy obóz do Kokotka. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszej drużyny. Można się do nas przyłączyć w każdym momencie. Spotykamy się w piątki o godz. 17.00 w oleskim Domu Harcerza - zachęca zastępowy Tomek. Drużynowa Ewa i przyboczna Beata są bardzo zadowolone z pracy zastępowych i całej drużyny. Chłopcy świetnie radzą sobie z dziećmi, są opiekuńczy, otwarci.
     Drużyna działa na prawach stowarzyszenia, dlatego mile widziana jest każda pomoc materialna i finansowa. Na rzecz harcerzy można przekazywać w formie darowizny sprzęt sportowy, turystyczny czy rekreacyjny.
      Mariola Flank (OGP 42 / czerwiec 2002)