Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Rośnie teatr
Młody teatr ma się w Oleśnie wcale nieźle, i to nie od dzisiaj. Jedno zastrzeżenie: wśród młodych adeptów sztuki teatralnej nie ma chłopców, obie działające w Oleśnie grupy teatralne, "Drama" i "Jaga" to zespoły wyłącznie dziewczęce! Co u nich ostatnio słychać?
Grupa teatralna Drama
Grupa teatralna "Drama": Joanna Osiak, Milena Kochańska, Joanna Matysik, Magdalena Pawłowska, Karolina Kokot, Patrycja Jezela, Natalia Cichos, Ewelina Kałuża, Dominika Zielińska, Marta Kozioł, Kamila Wieczorek, Dominika Sklorz, Katarzyna Kunicka, Simona Jeziorek, Daria Leś.

"Drama"
Grupa działa w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Opiekująca się zespołem instruktorka teatralna, Małgorzata Kozioł, zwraca uwagę na tegoroczny występ w konkursie "Kabarety Odwykowe", który odbył się w maju. Do Krynicy Górskiej przyjechało 15 zespołów z całego kraju i zaprezentowało różnorodne prezentacje dotyczące tematyki uzależnień i podejmujące problemy wyboru drogi życiowej przez młodzież. Oleśnianie zaprezentowali spektakl "Wiele ofert" i monodram "Tatuś". Spektakl otrzymał wyróżnienie, zwrócono uwagę na plastyczną formę przekazu. Natomiast Joanna Osiak, wykonująca monodram, otrzymała wyróżnienie specjalne i zaproszenie na występy do Warszawy. Monodram określono jako poruszający i wymowny. Ostatecznie Joanna dokonała nagrania monodramu w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, czyli w radiowej "Trójce"! Wracając do Krynickiego przeglądu: jest on organizowany przez Pijarskie Centrum Edukacyjne im. Stanisława Konarskiego. "Dramie" przedstawiono propozycję wakacji w wybranej placówce Centrum ze zniżką 60 %. W ten sposób 12 osób wyjechało do Charzykowów, gdzie przez dwa tygodnie lipca przebywały nad jeziorem, w pobliżu Borów Tucholskich.
Dziewczęta miały wiele przeżyć, mądrych i atrakcyjnych - podkreśla Małgorzata Kozioł - i dziękują za to wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Dodajmy, że Drama występuje również w Oleśnie. Można ich było oglądać m.in. podczas corocznego pokazu form teatralnych w oleskim MDK i w amfiteatrze, podczas szkolnego festynu.

Grupa teatralna Jaga
Grupa teatralna Jaga: Martyna Mann, Agnieszka Grabińska, Grzegorz Zięba, Agata Darska, Karolina Papiorkowska, Dorota Gliniak, Marysia Szczurek, Marta Grzyb, Alicja Cygan, Emilia Smyk.
"Jaga"
Ciekawie prezentują się dokonania grupy "Jaga" działającej przy Społecznym Ognisku Muzycznym. Ten rok dla "Jagi" to przede wszystkim spektakl "Piraci" - mówi opiekunka grupy Joanna Wypych. Spektakl i większość dialogów powstał w dużej mierze w trakcie zajęć, jest więc prawie autorski. Równie ważny jak efekt końcowy jest proces twórczy i to, że dziewczęta w nim uczestniczą. "Jaga" chętnie występuje dla dzieci z Olesna i okolic - w tym roku z "Piratami" byli w Sowczycach. Ze spektaklami wyjeżdżają też dalej. Ich zaangażowanie owocuje wyróżnieniami (Forum Teatrów Dziecięcych "Miniatury 2002" w Opolu) i nagrodami ("Heca 2002 w Płocku - nagroda I stopnia i nagroda instruktorska dla J. Wypych). Spektakl "Piraci" dojechał nawet do Warszawy i był prezentowany w Akademii Teatralnej. I tam też się spodobał!
"Jagę" ma w repertuarze przedstawienia w języku niemieckim. Spektakl "Die Lokomotive" (czyli "Lokomotywa" Tuwima!) przedstawili m. in. podczas seminarium polsko-niemieckiego "Kulturpolitische Schuulung".
W prezentacjach "Jagi" duża rolę odgrywa ruch i muzyka. Obok dziewcząt na scenie pojawiają się też akompaniatorzy: Arkadiusz Suchara, Dorota Gliniak, Mariusz Kozioł.
***
O "Dramie" i "Jadze" pisaliśmy w ostatnich latach wielokrotnie. Dziś przypominamy tylko te dokonania, o których nie zdążyliśmy dotąd napisać. Ważne jest, że taka działalność od lat znajduje wsparcie zarówno instytucji kulturalnych, jak i sponsorów, a dzięki pracy pań instruktorek wrażliwa, uzdolniona młodzież może się rozwijać.
Antoni Bojanowski (OGP 47 / październik 2002)
Drukuj stronę
     GÓRA