Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Foto: Błażej Kanas Katastrofa kontrolowana
     Podczas przetaczania taboru kolejowego wagon towarowy najechał na cysternę i wykoleił się powodując awarię cysterny wypełnionej 10 tonami amoniaku. Z cysterny wycieka amoniak w ilości 1 kilograma na sekundę. Zagrożeni są mieszkańcy i pracownicy pobliskich zakładów. Do zdarzenia doszło na stacji PKP w Oleśnie.
     Takie zgłoszenie otrzymał 10 września o godzinie 12.33 dyżurny centrum powiadamiania ratunkowego w Oleśnie.

     Zgłoszenie to było sygnałem do rozpoczęcia ćwiczeń służb ratowniczych tworzących Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy i służb pomocniczych. Pokaz akcji ratowniczej odbył się w ramach dwudniowego szkolenia kierowniczej kadry opolskiego urzędu wojewódzkiego, zespołu ds. koordynacji działań ratowniczych, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.
     W ćwiczeniach brały udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Olesna, Kluczborka i Kedzierzyna-Koźla, zaalarmowano też 7 jednostek OSP włączonych do KSR-G oraz jednostki współdziałające, czyli policję, pogotowie ratunkowe oraz służby ratownicze PKP i SOK.Foto: Błażej Kanas
     Jak wyjaśnia nam st. asp. Henryk Wieczorek, zastępca komendanta powiatowego PSP w Oleśnie, do zadań strażaków należało m. in. zbudowanie linii gaśniczej i przy pomocy prądnic mgłowych ograniczenie emisję trującego gazu, ewakuowanie poszkodowanych. Część strażaków w tym czasie zbudowała tzw. "kurtyny wodne", mające na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się chmury gazu. Rozpoznaniem i wykonaniem pomiaru występujących substancji, a także zatamowaniem wycieku amoniaku z cysterny zajęli się strażacy z PSP w Kędzierzynie-Koźlu wyposażeni w sprzęt ratownictwa chemicznego. Po wykonaniu zadania ubrania i sprzęt, który miał kontakt z amoniakiem, został poddany neutralizacji i odkażeniu.
     Celem szkolenia było doskonalenie czynności ratowników, doskonalenie alarmowania, dowodzenia i współdziałania służb ratowniczych oraz prezentacja możliwości technicznych i taktycznych jednostek ratowniczych w likwidacji zagrożeń w infrastrukturze PKP.
     Hubert Imiołczyk (OGP 47 / październik 2002)
     
Drukuj stronę
     GÓRA