Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
SP9KDA w akcji
Krótkofalowcy z Olesna w Mistrzostwach Europy
Pogoda była wyśmienita, humory dopisywały, także warunki rozchodzenia się fal ultrakrótkich były znakomite, w nocy widać było zorze polarną Gdzie i kiedy? W pierwszy weekend września w Truskolasach.
      Krótkofalowcy nadawali z Truskolasów z hałdy po kopalni rudy żelaza, czyli z wysokości 320 m. n.p.m. Tam właśnie odbyły się Mistrzostwa Europy w Łącznościach na Falach Ultrakrótkich. Pobito dotychczasowe rekordy zarówno w ilości przeprowadzonych połączeń jak i sumie odległości między pracującymi stacjami.
      Udało się przeprowadzić ponad 300 połączeń z 20 krajami Europy na łączną odległość prawie 109 tysięcy kilometrów - powiedział nam Marek Szlosarczyk, SP6MQO1. Dokonano 16 połączeń z dalekimi stacjami m.in. ze Szkocji i Norwegii, Było to możliwe poprzez odbicie fal radiowych od zorzy polarnej, która ze szczytu hałdy była widoczna gołym okiem. To wszystko składa się na zupełnie nowe doświadczenia w pracy klubu, a przeżycia będą niezapomniane - stwierdzają krótkofalowcy.
      Na zakończenie przypomnijmy: olescy krótkofalowcy to Klub Łączności Ligi Obrony Kraju przy Szkole Podstawowej nr 2, znak wywoławczy SP9KDA.
      (ab) (OGP 47 / październik 2002)
Drukuj stronę
     GÓRA