Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Nie tylko grafika
Halina Mielczarek Halina Mielczarek
W maju czynna jest w oleskim Muzeum Regionalnym wystawa prac Haliny Mielczarek. To pierwsza po wielu latach jej wystawa indywidualna.
      Halina Mielczarek jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Pracuje w oleskim MDK, gdzie jest instruktorką plastyki, opiekuje się dziecięcym klubem "Kleks". Jej obrazy olejne to najczęściej kwiaty, portrety i pejzaże, nie stroni od grafiki i pasteli. Malarstwo Haliny Mielczarek zwraca uwagę swoistą formą i kolorystyką, jest próbą wyrażania stanów duchowych autorki - napisała w 1997 r. Maria Orman, prezentując jej dokonania na łamach "Gazety Ziemi Oleskiej".
      Mielczarek wystawiała swoje prace malarskie i grafikę na wystawach w oleskim MDK w latach 1979 i 1981. W częstochowskiej Galerii Sztuki "Bimetal"(1985) i KMPiK (1987) można było oglądać jej grafiki. Była także w klubie "Panteon" (1990). Bardzo mile wspomina wystawę swoich prac w oleskiej księgami "Nova" w 1991 r., gdy księgarnię prowadzili państwo Halina i Andrzej Szklanni. Jak podkreśla, to było dla niej zupełnie nowe doświadczenie i ciekawe przeżycie - możliwość pokazania swoich prac w tak licznie odwiedzanej "galerii".
      W jej dorobku ważny jest udział w wystawie zbiorowej "Absolwenci dzisiaj" w częstochowskim BWA (1995). To wtedy prof. Ryszard Osadczy, dziekan Wydziału Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. napisał o jednej z jej prac: "Zaklęty krąg" jest w pewnym sensie odniesieniem do rzeczywistości, a być może i sumą doświadczeń życiowych. Dbałość o rzetelność formy, lapidarność, jeszcze bardziej podnosi warstwę znaczeniową pracy, podobnie jak czerń druku podnosi jej czytelność".
      Halina Mielczarek obecna jest w życiu kulturalnym miasta częściej, niż można by sądzić, jest bowiem osobą nie zabiegająca o publiczność, o poklask. Można ją spotkać w oleskiej galerii "Pod Ciśnieniem", gdy kibicuje wystawom męża, Marka Mielczarka. Wielokrotnie prezentowała swoje prace podczas Dni Olesna. Związana jest z Klubem Plastyków Nieprofesjonalnych przy MDK, uczestniczy w plenerach malarskich, przedstawiając swoje prace podczas dorocznych wystaw.
      W oleskim Warsztacie Terapii Zajęciowej prowadzi zajęcia z ceramikami. To zupełnie inny rodzaj jej działalności. W powstających tam pracach wykonanych przez podopiecznych Warsztatu pozostaje chyba coś z jej życzliwości, jaką ma dla ludzi. Bardzo wiele jej własnych prac trafia na dobroczynne aukcje.
      Wystawa otwarta 25 kwietnia w oleskim Muzeum Regionalnym jest pierwszą tak obszerną i różnorodną prezentacją twórczości Haliny Mielczarek po wielu latach. Na łamach OGP prezentujemy jej linoryty. Zapraszamy w imieniu artystki do odwiedzenia wystawy.
      Antoni Bojanowski (OGP 54 / maj 2003)
HALINA MIELCZAREK: LINORYTY Zaklęty krąg

Linoryt Przyjaciółki Pierrot Kościół Św. Rocha Korzeń


Drukuj stronę
     GÓRA