Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Potęga punktu względem okręgu
Olescy matematycy Punkt znajdował się w Kucobach. Okręg był już całkowicie matematyczny, bowiem w Kucobach swój obóz matematyczny rozbili uczniowie oleskiego liceum.
      Okazuje się, że matematykę niekoniecznie trzeba zgłębiać w szkolnych murach. Opinie tę podzielają nauczyciele, Katarzyna i Waldemar Górscy, oraz uczniowie, uczestnicy obozu. Do Kucob wszyscy oni dojechali w piątek rano, 6 września i do niedzielnego wieczoru przebywali w ośrodku Hufca ZHP Chorzów.
      Cóż robili w Kucobach? Anna Pollok i Tomasz Charkiewicz tak relacjonują:
      - Jeszcze przed południem, w ośrodkowej świetlicy, zajęcia na temat "Potęga punktu względem okręgu" poprowadziła pani profesor. Następnie odbyło się pierwsze szkolenie bojowe przed zaplanowanym na sobotę Meczem Matematycznym: rywalizacja w rozwiązywaniu zadań pomiędzy czteroosobowymi grupami. Potem wszyscy, wygłodniali jak wilki, udaliśmy się na obozową wyżerkę. Po sytym posiłku zajęcia poprowadził, zaproszony specjalnie na obóz Piotr Pawlikowski, nauczyciel z Kluczborka. Tematem zajęć było Stożkowanie wielościanów. Pan Pawlikowski wprowadził nas w tajniki wiedzy o wielościanach, zaczynając od omówienia najprostszych, poprzez bardziej ambitne formy, aż po arcyskomplikowane.
      Dla humanisty "stożkowanie wielościanów" brzmi jak nazwa wyrafinowanej tortury, a dla matematycznej młodzieży to jak nazwa pieszczoty. W ciągu trzech dni ćwiczyli m.in. iloczyn skalarny wektorów - przed kolacją, widać to działa zbawiennie na apetyt. Po kolacji zajmował ich konkurs pt. Jeden z dwunastu wzorowany na popularnym teleturnieju. Rozgrywkę wygrał Marek Nowak (IIIc). Wiele emocji wzbudził Mecz Matematyczny, który wygrali czwartoklasiści.
      Pomysł obozu matematycznego wzbudził entuzjazm uczniów oleskiego liceum - obszerną relację z tego wydarzenia zamieścili na stronie internetowej szkoły www.wodip.opole.pl/~lo_olesno .
      Jonasz Szewczyk (OGP 47 / październik 2002)
Drukuj stronę
     GÓRA