Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Nowa książka
"Bezdrożem ścierniska"
W maju ukazał się nowy wybór wierszy Anny Kajtochowej.

     Bezdrożem scierniska Najobszerniejszym wyborem poezji krakowskiej poetki nadal pozostaje tom "Tabliczka dawno roztrzaskanej prawdy" z 1998 r. "Bezdrożem ścierniska" to książka odmienna, dzieło w dużym stopniu wspólne Anny Kajtochowej i Eryka Ostrowskiego, który wiersze wybrał i całość wstępem opatrzył. Kajtochowa mówi o nim "mój literacki wnuk", a miłośnicy twórczości poetki znają go od lat sześciu, kiedy to wydał jej biografię "Wędrówki o świcie".
      Teraz powstał zbiór wierszy będących świadectwem tego, jak "wzmaga się i opada nadzieja", licznych prób zatrzymania przemijającego, zapamiętania ludzi i utrwalenia wspomnień, które gasną jak świetliki, gdy próbuje się je zamknąć w dłoni. Jest też nowy tom w pewnym sensie uzupełnieniem biograficznych "Wędrówek ...", przynosząc zapis zmagań poetki ze słowem, z losem, z przemijającym czasem. Ostrowski pisze: "Ale może nie należy życzyć nikomu, by w pełni te wiersze zrozumiał. Cena za to bywa bardzo wysoka". To prawda, lecz wiersze te uczą i tego, że warto szukać niewidzialnych nici, silniejszych niż czas i śmierć. Anna Kajtochowa potrafi je odnajdywać, potrafi o tych poszukiwaniach pisać.
      Antoni Bojanowski (OGP 55 / czerwiec 2003)
      Anna Kajtochowa: Bezdrożem ścierniska. Wybrał, oprac. i wstępem opatrzył Eryk Ostrowski. - Kraków : WiR Partner, 2003. O poetce i książce również w Internecie: www.kajtochowa.prv.pl
      Książkę można kupić w księgarni internetowej wysylkowa.pl

Drukuj stronę
     GÓRA