Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Od "Tanga" do "Skafandra"
Teatralne liceum
Młodzież z oleskiego liceum ma w swym teatralnym repertuarze "Tango" Sławomira Mrożka, działa tam również Niezależna Grupa Artystyczna "Skafander
      Zacznijmy od "Tanga". Jak się dowiadujemy, podczas występów duże uznanie zdobywa Justyna Kamińska w roli babci Eugenii. Na scenie oglądamy również Jarosława Jarosza, Marię Przybyło i Magdalenę Majorowską, a także w rolach męskich Annę Marcinkowską (Stomil), Kamilę Marzec (Eugeniusz), Kamilę Knop (Edek). Przedstawienie reżyserowała Agnieszka Gmur pod kierunkiem prof. Anety Wolnej. Z tym spektaklem trupa wzięła udział w X Przeglądzie Teatrów Szkolnych, który odbył się w kwietniu w Myszkowie.
      To nie jedyne teatralne przedsięwzięcie w Zespole Szkół przy ul. Sądowej. 26 kwietnia po raz trzeci odbyły się Szkolne Konfrontacje Teatralne, które otworzyła prof. Wioletta Wojczyszyn, patronka tego przedsięwzięcia.
      Wystawiono dziewięć spektakli. Były to: "Igraszki z diabłem"( kl. IIIa), monodram "Okno" Dominiki Zielińskiej z kl. Ia, "Tytuł zastrzeżony" Niezależnej Grupy Artystycznej "Skafander", "At The Moulin Rouge" (kl. IIIe), "Sąd nad Anielą Dulską" (kl. IIId), monodram "Tatuś" Joanny Osiak z kl. Id, "Nie-Głupie" (kl. IIIb), monodram "Memorandum" Eweliny Kałuży z kl. Ie i "Kasander Literatem" (kl. Id).
      Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Piotr Dragon za "Nie-głupie". Najlepszymi reżyserami okazali się Jakub Peciak i Wojciech Dudek ("Igraszki z diabłem"). Nagroda za scenografię przypadła klasie IIIa za "Igraszki z diabłem". Drugoplanowa rola męska przyniosła zwycięstwo Zbigniewowi Sułkowskiemu (diabeł w "Igraszkach..."), a żeńska Luizie Pietrzok (ojciec - tak! - Scholastyk w "Igraszkach..."). Najlepszym w kategorii pierwszoplanowa rola męska okazał się Arkadiusz Filipowski ("Tytuł zastrzeżony"), natomiast pierwszoplanowa rola żeńska to laur dla Dominiki Zielińskiej.
      Najlepszym spektaklem, zdaniem jury, były "Igraszki z diabłem", nagrodę publiczności zdobyła klasa IIIe za "At the Moulin Rouge".
      (jn)(OGP 55 / czerwiec 2003)
Drukuj stronę
     GÓRA