Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA

Młoda Europa w Brońcu.
W Brońcu już po raz drugi w ramach międzynarodowego "Work-Camp" spotkali się młodzi wolontariusze z Holandii, Niemiec i Polski. Ich bazą, tak jak w roku ubiegłym, był Młodzieżowy Dom Spotkań.
       - Dziesięcioosobowa grupa studentów z Niemiec i Holandii. przebywała u nas od 3 do 23 sierpnia Z nimi współpracowała kilkunastoosobowa grupa miejscowej młodzieży - powiedziała nam Klaudia Sklorz ze Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Brońcu, który jest organizatorem obozu.
       - Młodzież pracowała społecznie na rzecz środowiska lokalnego. Adaptowano część pomieszczeń bronieckiego Domu Spotkań na pokoje noclegowe. Materiały do remontu przekazali sponsorzy. Oczywiście, był też czas na spotkania z mieszkańcami, zwiedzanie okolicy, wspólne ogniska. Zorganizowano wycieczki do Krakowa, Oświęcimia i Częstochowy. Rozegrany został też mecz piłki nożnej Holandia - Polska. Pieczonym prosiakiem posilano się podczas urodzin jednego z wolontariuszy.
       W piątkowy wieczór, 22 sierpnia, we współpracy z oleskim Starostwem Powiatowym i Powiatowym Punktem Informacji Europejskiej zorganizowano imprezę pod nazwą "Dzień Europejski". Były ciekawe występy artystyczne, częstowano holenderskimi potrawami. Gośćmi między innymi byli: Bernard Gaida z Sejmiku Województwa Opolskiego, starosta Jan Kus i burmistrz Edward Flak.
       Pobyt młodych wolontariuszy w Brońcu finansowany był ze środków Jugend Forum Młodych z Opola oraz "IBO" - Międzynarodowej Organizacji Wolontariatu z siedzibą w Strzelinie. O tym, że po wspólnych trzech tygodniach pobytu młodym trudno się było rozstać, nie trzeba nikogo przekonywać. Może wrócą tu za rok?
       Hubert Imiołczyk (OGP 58 / październik 2003)
Drukuj stronę
     GÓRA