Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Ekotelefon OGP
Kwiczoły w jarzębinie
Pan Jan Wieczorek z Olesna zaobserwował 30 stycznia wielkie gromady ptaków średniej wielkości, obiadujących drzewa jarzębiny przy ul. Łysika. Pyta, jakie to mogą być ptaki i czym się żywią.
      Udałem się nazajutrz we wskazane miejsce i miałem okazje być świadkiem prawdziwego nalotu kwiczołów pożywiających się owocami jarzębiny.
       Kwiczoły (łac. Turdus pilaris), długość 26 cm, rozpiętość skrzydeł 47 cm, to wędrowne, śpiewające ptaki z rodziny drozdowatych. Wspominałem już o nich w OGP, bo widywane są często na jarzębinach przy ul. Wolności. Ten ptaki są dość kolorowe: głowa, kark i kuper szare, skrzydła i grzbiet kasztanowe, pierś - żółtobrązową w liczne plamki, brzuch biały, ogon czarny.
       Kwiczoły z Polski podobnie jak gawrony odlatują za zimę na zachód, a ich miejsce zajmują ptaki z północy i wschodu. Oglądane kwiczoły to wędrowni goście może ze Skandynawii i Rosji. Wiosną i latem, choć żywią się owadami i robakami, wolą owoce z sadów: czereśnie i jabłka. Znajomy sadownik z Grójca opowiedział mi, ze kwiczoły w wielkich stadach co roku, z sadu o pow. 15 ha, wyjadają owoce o wartości jednego samochodu. Ich zimowym pokarmem są ulubione jagody jałowca,, a gdy ich brak, zjadają owoce jarzębiny i jemioły. Spożywany pokarm spowodował, ze ludzie polują na nie, bo mięso ma specyficzny korzenny smak. Podobny los spotyka ich kuzynów, paszkoty. W Polsce kwiczoły i paszkoty są ptakami łownymi.
       Inną ciekawostką jest to, że kwiczoły broniąc swoich gniazd, potrafią gromadnie. z lotu nurkowego, obrzucać wrogów płynnymi odchodami. Czego nikomu nie życzę!
      Andrzej Faliński (OGP 63 / marzec 004)
Drukuj stronę
     GÓRA