Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Ernest Hober, fot. A. Lupa Koncerty w MDK
Ile kosztuje występ gwiazdy?
Kontynuujemy rozpoczęty miesiąc temu temat koncertowy. Poprzednio pytaliśmy dyrektora Ernesta Hobera o to, jak zorganizować koncert. Dziś ustalmy, ile kosztuje gwiazda? Pytanie zadajemy nie bez powodu, albowiem w ostatnich dniach lutego w oleskim MDK odbył się koncert Krzysztofa Krawczyka...
      OGP: Jak się udał koncert?

      Ernest Hober: Bardzo udany. Publiczność bawiła się świetnie, słuchając dobrze sobie znanych piosenek. Jak zwykle, gdy organizujemy tego rodzaju koncert, największy stres związany jest z tym, czy uda się nam sprzedać odpowiednią liczbę biletów. Tym razem publiczność dopisała i na sali bawiło się ponad 350 osób. Jakie kryteria decydują o tym, że w MDK występuje ta a nie inna gwiazda? Dziś mamy takie czasy, że właściwie o wszystkim decyduje cena. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę także to, aby był to artysta znany i popularny wśród szerokiego kręgu odbiorców.
      Czy zdarza się, że przychodzą do pana fani jakiegoś artysty prosić o organizację jego występu?
      Rzadko, jeśli chodzi o starszą publiczność. Często, gdy dotyczy to muzyki młodych. Cieszę się, że jest w Oleśnie wielu młodych ludzi, którzy nie tylko przychodzą do mnie w sprawie koncertów, ale także sami aktywnie uczestniczą w ich organizowaniu i zdobywają na to pieniądze od sponsorów.Krzysztof Krawczyk w Oleśnie
      Wspominał pan o kosztach takich imprez...
      Niestety to jest największy problem. Krzysztof Krawczyk zainkasował od nas 10 tys. złotych i muszę powiedzieć, że dla oleskiej publiczności śpiewał tanio. W oficjalnych cennikach koncert tego artysty kosztuje 20 tys. zł. Do gaży piosenkarza trzeba najczęściej dołożyć niebagatelną kwotę za oświetlenie, nagłośnienie, no i koszty kateringu, hotelu, zapewnić ochronę. Do tego trzeba zapłacić ZAIKS. W naszym budżecie nie ma pozycji, którą moglibyśmy pokryć nieudane koncerty, więc nie możemy sobie pozwolić na tego typu koncerty dla pustej sali.
      Ile razy w ciągu roku oleska publiczność może więc liczyć na przyjazd jakiegoś uznanego artysty?
      Zawsze planujemy trzy, cztery koncerty w roku, ale takie imprezy mogą odbywać się częściej, jeśli nie wiążą się z tym poważniejsze koszty. Corocznie też staramy się zaprosić do nas kogoś znanego na Dni Olesna albo Przegląd Piosenki Poetyckiej.
      Czy możemy już zapowiedzieć jakiegoś wykonawcę?
      Niestety, nie będziemy sobie mogli pozwolić na sprowadzenie do Olesna np. Blue Cafe, bo oni za występ żądają 35 tys. zł. Ale już mamy podpisaną umową z laureatem tegorocznych Fryderyków, z zespołem Raz, Dwa, Trzy, który będzie gościem Przeglądu Piosenki Poetyckiej.
      Dziękujemy za rozmowę i dobrą wiadomość!
      Renata Jerka (OGP 64 / kwiecień 2004)
Drukuj stronę
     GÓRA