Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Komentarz subiektywny
To, ile zarabiamy, jest naszą prywatną sprawą. Nic nikomu do tego. W nowoczesnych prywatnych firmach pensje są negocjowane z szefostwem, więc pracownicy nie chwalą się przed współpracownikami tym, ile zarabiają.
Nie dotyczy to jednak budżetówki, czyli pracowników opłacanych z naszych podatków. Wszyscy wiemy, ile zarabiają nauczyciele. Czy wiemy również, ile zarabiają nasze lokalne władze? Informacje te są przecież jawne, pensje ustalają uchwały gminnych czy powiatowych rad.
Ostatnio w lokalnych mediach echem odbiła się sprawa podwyżki burmistrza Edwarda Flaka.
Czy naprawdę pensja oleskiego bürgermeistra jest aż tak wysoka? Jeśli powiemy np. w Niemczech, że nasz burmistrz zarabia ok. 2000 euro brutto, nikogo nie zaszokujemy. Najwyżej tym, że więcej na Zachodzie zarabia nauczyciel. Ba, tu leży pies pogrzebany. Problem w tym, że u nas nauczyciel zarabia równowartość kieszonkowego niemieckiego nastolatka.
Nasze władze przy okazji uchwalania kolejnych budżetów mówią o ciężkich czasach i konieczności zaciskania pasa. Szkoda, że same go ukradkiem popuszczają. Inna rzecz, że sobie.
MD

Czytelnicy napisali:
Przeczytałem właśnie że naszemu burmistrzowi radni podnieśli pensję, teraz zarabia jakieś 9,880 złotych brutto, całkiem nieźle jak na Olesno. Czy jest możliwe, żeby OGP napisała, ile zarabiają burmistrzowie innych miast? (…) Zastanawia mnie jedno: Skoro chcą likwidować przedszkole z braku funduszy, to czemu tych funduszy znowu wystarcza na podwyżki??
Wojciech P


Nie jestem z tych, co bogatym zabierają. a biednym dają. Niech burmistrz zarabia nawet 20 000 zł, bo to ważna i odpowiedzialna funkcja. Tylko niech to będzie może za jakiś czas! Jeśli już ludzie dostają w kość, bo trzeba szukać oszczędności, to niech widzą przynajmniej, że inni też czują sytuacją. Naprawdę można się wstrzymać przynajmniej z podnoszeniem płac.
Krzych
Pensje wójtów, burmistrzów i starostów
Ile zarabia władza?
Burmistrz Olesna Edward Flak zarabia ponad 12 razy więcej, niż początkująca nauczycielka placówki oświatowej z oleskiej gminy. Burmistrz Dobrodzienia Lidia Kontny dostała od marca podwyżkę w wysokości 1.196 złotych. Ile zarabiają nasi lokalni politycy?
      Otrzymaliśmy pełen oburzenia list elektroniczny od naszego czytelnika: Przeczytałem, że naszemu burmistrzowi radni podnieśli pensję, teraz zarabia jakieś 9.880 złotych brutto, całkiem nieźle jak na Olesno. Skoro chcą likwidować przedszkola z braku funduszy, to czemu tych funduszy znowu wystarcza na podwyżki?? Postanowiliśmy sprawdzić, ile zarabiają lokalne władze z powiatu oleskiego i kluczborskiego.
      W artykule o Dobrodzieniu z poprzedniego numeru OGP ("Malutkie miasteczko, ale z charakterem") chochlik wyciął nam słowo "mniej" i z tekstu wynikało, że burmistrz Dobrodzienia Lidia Kontny dostała podwyżkę w wysokości 14 złotych. W rzeczywistości radni dołożyli od 1 marca 1126 złotych do pensji swojej szefowej. Wynagrodzenie pani burmistrz wzrosło w ten sposób do kwoty 7.636 złotych (wszystkie kwoty brutto).
      Burmistrz Olesna Edward Flak otrzymał wprawdzie tylko 320 złotych podwyżki, ale jego uposażenie od 1 marca wynosi za to 9.880 złotych. Równocześnie burmistrz chce wypłacać nauczycielom dodatki motywacyjne w wysokości złotówki miesięcznie. Burmistrz Olesna jest zresztą rekordzistą, jeżeli chodzi o zarobki lokalnych władz. Burmistrz czterokrotnie większego Kluczborka zarabia 8.611,50 złotych. Skromniutka w tym zestawieniu wydaje się być miesięczna wypłata dla burmistrza Gorzowa Śląskiego Artura Tomali - 5.959 zł.
      Starostowie z sąsiadujących powiatów zarabiają podobnie: starosta oleski Jan Kus 9.167 zł, starosta kluczborski Stanisław Rakoczy - 9.030 zł.
      Spośród wójtów najwięcej zazdrości budzi pensja włodarza gminy Lasowice Wielkie (należącej do powiatu kluczboskiego) Eugeniusza Grzesika. Kwota 7.584 zł robi wrażenie. Zwłaszcza w lasowickiej gminie, gdzie nie ma ani jednego dużego zakładu pracy.
      Mirosław Dragon (OGP 64 / kwiecień 2004)


Burmistrzowie:
1. Edward Flak (Olesno) - 9.880 zł
2. Ryszard Karaczewski (Praszka) - 7.760 z
3. Lidia Kontny (Dobrodzień) - 7.636 zł
4. Artur Tomala (Gorzów Śl.) - 5.959 zł
Powiat kluczborski :
1. Jarosław Kielar (Kluczbork) - 8.611,50
2. Ryszard Grüner (Byczyna) - 7.936 zł
3. Jan Leszek Wiącek (Wołczyn) - 7.584
Wójtowie:
1. Andrzej Pyziak (Rudniki) - 8750 zł
2. Eugeniusz Grzesik (Lasowice Wielkie) - 7.584 zł
3. Waldemar Czaja (Zębowice) - 6.852 zł
4. Władysław Kierat (Radłów) - 6.334,50 zł
Starostowie:
Jan Kus (Olesno) - 9.167 zł
Stanisław Rakoczy (Kluczbork) - 9.030 zł
Drukuj stronę
     GÓRA