Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
ZS w Oleśnie
Zawody teatralne
Szkoła odmieniona w teatr - oto IV Szkolne Konfrontacje Teatralne w oleskim Zespole Szkół. Nagrody, emocje, atrakcje.

       Tegoroczne zawody teatralne trwały dwa dni i rozpoczęły się już w piątkowe popołudnie 7 maja. Zaproszone szkoły z Brzegu i Częstochowy zaprezentowały swoje spektakle. Podziwialiśmy, biliśmy brawa, jednakże czekaliśmy na szkolny teatr oleskiego LO (lokalny patriotyzm!).
       Mają talent!
       Miłośników sztuki nie zabrakło i w tym roku. Skoro świt, bo już o ósmej, sala wypełniona była po brzegi, publiczność walczyła o dobre miejsca. Gasły światła, w ciszy, w tle odzywała się mroczna muzyka.
       Kiedy konferansjerzy zapowiedzieli pierwszy występ, chyba każdy już spodziewał się śmiechu powodującego ból brzucha i palpitacje serca. Klasa IV a, mimo zbliżającego się trudnego okresu matur, zdecydowała się rozbawić widownię sztuką pt. Don Kichote - historia rycerza o smętnym obliczu. O sobie mówią skromnie, że mają talent. I chyba mają rację, bo rozbawili widzów do łez.
       Królowa wschodzącego słońca
       Pierwsze przedstawienie postawiło poprzeczkę tak wysoko, że zdecydowanie kolejne spektakle musiałyby być jeszcze lepsze. Zapowiedziano ich jako obrót o 180 stopni, całkowita zmianę nastroju: klasa Ia zadebiutowała Królem wschodzącego słońca, historią o człowieku nękanym pokusami, walczącym z własnymi słabościami. Świetna rola Karoliny Kaczmarzyk jako szatana genialnie ukazała zło przeciwstawiające się dobru.
       Kolejne przedstawienia zaskakiwały pomysłowością. Podziwialiśmy wyciskające łzy komedie i parodie, refleksyjne dramaty (Drzewo) czy musicale (Grease). Przedstawienia poruszały tematy społeczne (patologia, narkomania - Od jutra będziemy lepsi), zmuszały do refleksji (Superzabawka). Była nawet jeden kabaret: Hugo - reaktywacja według Niezależnej Grupy Artystycznej Skafander.
       ***
       Jury po ponad godzinnych obradach w końcu odczytało werdykt. Nagrodę główną otrzymały 2 spektakle: Super zabawka (monodram Dominiki Zielińskiej) i Król wschodzącego słońca klasy Ia.
       Zaskoczyło mnie zainteresowanie spektaklami młodzieży, która pomimo sobotniego popołudnia w pełni dopisała. Widocznie konkurencyjne Biegi Pokoju wyczerpując ciała, nie zdołały zmęczyć ducha.
       W poniedziałkowy ranek pozostało nam tylko rozebrać szkołę ze sceny teatralnej i przygotować ją do egzaminu dojrzałości. A mówią, że życie to teatr...
       Kasia Kulik (OGP 66 / czerwiec 2004)

      
IV Szkolne Konfrontacje Teatralne, Olesno 7 V 2004
I miejsce (ex aequo) Super zabawka (monodram Dominiki Zielińskiej) & Król wschodzącego słońca klasy (Ia).
II miejsce: Don Kichote (IVa)
scenariusz: Dominika Zielińska (Super zabawka)
scenografia: Kasia Chęcińska, Asia Krawczyk (Don Kichote)
aktorka: Dominika Zielińska (Super zabawka)
aktor: Zbigniew Sułkowski (Don Kichote)
reżyseria: Jakub Peciak, Mikołaj Cepil, Wojtek Dudek (Don Kichote)
aktorka drugoplanowa: Agata Banyś
aktor drugoplanowy: Andrzej Flak (Greace)
plakat: Don Kichote
nagroda publiczności: Don Kichote
Drukuj stronę
     GÓRA