Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
.
     PIOSENKA NOWA, CZYLI NIESPODZIANKI
     Największa niespodzianka tegorocznej edycji Przeglądu: brak niespodzianek na estradzie. Do konkursu stawiło się mniej wykonawców niż w ubiegłym roku i wszyscy nastrojeni na tę samą, odrobinę smętną nutę. Wyjątek: McAron i Nienormalni w repertuarze perwersyjnym - jak się okazało zbyt perwersyjnym.
     Najmilsza niespodzianka: niezapowiedziany wcześniej występ Tomasza Lewandowskiego w koncercie nocnym. Tomasz przywiózł też z sobą swoją najnowszą kasetę, o której piszemy w numerze.
     Najgłośniejsza niespodzianka: Występ Tymona i "Kur". Zespół okazał się być bardzo głośny w przenośni i dosłownie. O ile jednak słuchacze nagrań zespołu mają dostęp do pilotów i pokręteł, to na koncercie nie można samemu wyregulować głośności, a wyjście na korytarz nie jest wyjściem najlepszym. Zwłaszcza że pieśni "Kur" mają niewątpliwe walory, o których na tych łamach już pisaliśmy i niczego nie odwołujemy. Ale będziemy słuchać ciszej, jeśli można.
     Spodziewana niespodzianka: życie towarzyskie Przeglądu nocami przenosiło się do "Nirvany" - jak co roku zresztą. Towarzysko brylował Tymon, co też zaliczamy do spodziewanek.
     Niespodzianka konieczna: kuluarowe dyskusje o przyszłości Przeglądu. Się toczyły, a wniosek ogólny: rzecz wymaga przemyśleń i, chyba, powrotu do korzeni.
     Bez niespodzianki: Generalnie jesteśmy za, bo lubimy niespodzianki - nawet odrobinę spodziewane.
     Niech żyje i umacnia się piosenka Nowa, Nowsza i Najnowsza. Niech żyje!
     Antoni Bojanowski (OGP 11, 1999 r.)

     VI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI NOWEJ.
     (MDK Olesno 4-5 września 1999 r.)

     Z protokołu jury:
     Jury tegorocznego przeglądu w składzie: Elżbieta Macierewicz, Olaf Deriglasoff, Tymon Tymański stwierdziło w swoim protokole, że VI Przegląd...
     "swym poziomem nie odbiegał od poprzednich edycji tej imprezy, aczkolwiek wykonawcza frekwencja pozostawiała nieco do życzenia. Jury (...) jednomyślnie postanowiło nie przyznawać nagrody za II miejsce w związku z bezkonkurencyjną dominacją zwycięzcy nad pozostałymi laureatami konkursu. (...)
     I miejsce: Agata Ślazyk - za profesjonalizm, sceniczną świadomość, ciekawą interpretację oraz oryginalność repertuarową. (...)
     Dwa równorzędne trzecie miejsca:
     - Wojtek Czajka - za punkową szczerość, wyrazowy autentyzm oraz autorska lirykę (...).
     - Zespół "Agata" - za wolę walki.
     Ponadto dwa wyróżnienia (...):
     - Ilona Chojnowska - za obiecujący talent wokalny
     - Agnieszka Uchrońska - za ambicję i podjęcie scenicznego ryzyka.
     Jury pragnie wyrazić serdeczne podziękowania niezmordowanemu animatorowi życia kulturalnego prowincji - Bernardowi Żołyniakowi, oraz życzliwej dyrekcji Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie za pracę przy organizacji kolejnej edycji festiwalu Piosenki Nowej.(...)".