Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
      Księstwo Rozterk
     Rozterk to mała wieś niedaleko Praszki położona nad rzeką Wyderką. Latem, jadąc przez wieś, przejeżdżasz piękną aleją kwitnących lip. Nie ma tutaj szkoły, kościoła czy straży. Centrum tej niewielkiej wioski jest więc Dom Ludowy. Wybudowany w 1980 przez wieś, służy wszystkim, młodzieży i dorosłym. To, że mieszkańcy Rozterku mają się dziś gdzie spotykać, zawdzięczają samym sobie. I Teresie Huszno, która w dużej mierze przyczyniła się do budowy tego jedynego miejsca rozrywki i wspólnych spotkań mieszkańców, kierowała komitetem budowy, mobilizowała, załatwiała, namawiała.... Teresy Huszno nie ma już wśród nas, ale jej dzieło pozostało i służy mieszkańcom.
     W Domu Ludowym mieści się świetlica, która prowadzi Józefa Grzebiela. Każdego letniego popołudnia na boisku koło świetlicy spotykają się sympatycy piłki nożnej i rozgrywają mecze. Boisko to należy do Jana Meronia.
     Sołtysem tej niewielkiej wsi jest Edward Czerchlański. W tej hierarchii wiejskiej za sołtysem stoi Rada Sołecka w której skład wchodzą i sołtysowi radzą: Wojciech Huszno, Andrzej Rogala, Tadeusz Włodarski.
     Ta nieduża wieś ma swój zespół śpiewaczy. To "Rozterczanki", o tym zespole pisała już NTO, ale tylko w OGP można się dowiedzieć, że śpiewają w nim: Józefa Grzebiela, Alicja Huszno, Elżbieta Dugacz, Ewa Dugacz, Maria Słonina, Ola Czerchlańska, Marta Kaźmierczak, Małgorzata Kaźmierczak, Małgorzata Grądys, Emila Kaźmierczak, Stanisława Zagrodnik, Maria Dzikowska, Władysław Włodarski,
     Zespół śpiewa piosenkę, którą mieszkańcy ułożyli o swej wsi:
     Przez moczary rzeczka płynie, z pięknej nazwy ona słynie
     Co Wyderką się nazwała, przy niej Rozterk wioska mała
     Dziś, dziś was witamy do zabawy wszystkich zapraszamy
     Niech, niech piosnka płynie, niech z radości Rozterk słynie

     W Rozterku mieszka 240 osób. Skąd więc tytuł tego tekstu? Otóż, mieszkańcy swoją wieś nazywają księstwem.
     * * *
     25 listopada w Rozterku odbędzie się Trzecie Spotkanie Andrzejkowe. W programie między innymi występ teatru obrzędowego ze Strojca, który pokaże, jak kiedyś wyglądało wesele. Następnym punktem programu będzie pokaz tańca towarzyskiego. Zatańczy Rafał Grzebiela ze swoją partnerką. Impreza zakończy się wspólną zabawą taneczną do białego rana.
     Wszystko odbywać się będzie w Domu Ludowym w Rozterku. Organizatorem tego spotkania jest świetlicowa Józefa Grzebiela. W czasie imprezy posilić się będzie można bigosem zrobionym według staropolskiego przepisu. Na to spotkanie zaproszono burmistrza Miasta i Gminy Praszka Ryszarda Karaczewskiego i sołtysów wszystkich wsi w gminie Praszka. W imieniu organizatorów już dziś serdecznie zapraszamy do Rozterku, a wszystkim życzymy udanej imprezy.
     Przemysław Huszno OGP 35/2001