Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


Listy do redakcji
     Kto ma wiadomości o rodzinie Kodronów?
     Nazywam się Krzysztof Kodron, mieszkam w Tarnowskich Górach. Wspólnie z moim kuzynem z Bydgoszczy przygotowujemy genealogiczne drzewo rodziny Kodronów. Nasza rodzina jest bardzo liczna i rozrzucona po Polsce i Niemczech. Staramy się pielęgnować tradycje rodzinne, spotykamy się na zjazdach rodzinnych, na które przybywają krewni z różnych stron. Dotychczasowe drzewo genealogiczne naszej rodziny rozpoczynało się na Franzu Kodronu (moim pradziadku) urodzonym w Oleśnie w 1855 r. Jednak postanowiliśmy sięgnąć dalej, poszukując historii naszych krewnych. Przewodnikiem dla nas był stary list pisany przez Eugena Kodrona w 1919 r., w którym pisze, że jego ojciec był burmistrzem Olesna. Wspomina także, że na podstawie kronik czy roczników tzw. "Annale rosenberdzkie (Rosenberge Annalen), Kodronowie wywodzą się z Francji. Pierwotnie nasze nazwisko brzmiało tam Caudron i później uległo przekształceniu na Codron i chyba na ziemi oleskiej ostatecznie przyjęło formę Kodron. Faktycznie, we Francji żyją do dnia dzisiejszego Codronowie a ich genealogie sięgają XI wieku. Nie wiemy niestety, kiedy przybyli do Olesna i niewiele wiemy o ich losach w Oleśnie.
     Kiedy byłem w maju tego roku po raz pierwszy w Oleśnie, dowiedziałem się, że zarówno archiwa urzędowe jak i kościelne uległy spaleniu w 1945 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej. W archiwum państwowym w Częstochowie, gdzie znajdują się księgi metrykalne Olesna od 1876 r. do 1901 r., znalazłem dwa akty zgonu mojego prapradziadka, Carla Andreasa, i nieznanej dotąd Elisabeth Kodron. Oba akty były sporządzone przez urzędnika o nazwisku Kodron, podobnie jak cała księga metrykalna. Dzięki pomocy pana Wolfganga Weidela dowiedzieliśmy się, że nasi przodkowie, Jackob, Paul i Hans Kodron, zamieszkiwali ziemie oleską od co najmniej 1680 r. Należeli oni do bractwa kurkowego (Schutzenbrüder). Był to rodzaj organizacji strzeleckiej, które powstawały na przełomie XIII i XIV wieku wśród mieszczaństwa w celach obronnych. Dla podniesienia sprawności bojowej bractwa, urządzano coroczne zawody, których zwycięzca zostawał "królem kurkowym" (Schützenkönig)Te informacje były dla nas wielką rewelacją i bardzo za nie dziękujemy. Dotychczas udało nam się zgromadzić następujące dane o Kodronach z Olesna:
     Mój prapradziadek, Carl Andreas (ur. 06.11.1810 a zmarł w 07.08.1879 r.) był synem Franza Johanna (ur. 10.10.1771 zm. 12.02.1814). Oboje byli kapelusznikami (Hutmacher). Carl Andreas miał dzieci: mojego pradziadka, Franza (ur. 1855 zm. 12.06.1923 r.), Josepha (ur. 01.03.1871 zm. 18.01.1946 r.), Juliusa Stefana (ur. 02.08.1865 zm. 1944), Valeske, Johanna, Berte, Klare i Juliusa. Wiemy także o wyżej wspomnianym, Eugenie Kodronie, którego ojciec był wysokim urzędnikiem w Oleśnie, prawdopodobnie burmistrzem w drugiej połowie XIX wieku.
     Zwracam się do mieszkańców powiatu oleskiego o pomoc w naszych badaniach genealogicznych. Czy posiada ktoś jakiekolwiek publikacje czy dokumenty na temat historii tej rodziny na ziemi oleskiej? Czy jest to prawdą, że część metryk kościelnej parafii oleskiej, tzw. "wtórniki", czyli duplikaty ksiąg kościelnych, znajdują się w Katedrze we Wrocławiu? Za każdą małą wskazówkę czy notatkę jestem bardzo wdzięczny i z góry dziękuję.
     Mój adres:
     Krzysztof Kodron
     ul. Styczyńskiego 16 a/1
     42-600 Tarnowskie Góry
     Email: krzysztof.kodron@inetia.pl
     (OGP 36/grudzień 2001)