Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice

Ogień przy Listopadowej
     Prawdopodobnie zaprószenie ognia przez nieletnich było przyczyną pożaru, do którego doszło w godzinach popołudniowych l sierpnia [2001] w Praszce. Paliło się w piwnicach jednego z bloków mieszkalnych przy ulicy Listopadowej.
     Pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy z OSP Praszka. Ze względu na duże zadymienie piwnicy i klatki schodowej nie rozpoczęli działań wewnątrz budynku. Przy pomocy drabiny nasadkowej ewakuowali dwójkę dzieci z balkonu pierwszego piętra. Na miejsce zdarzenia dojechała w tym czasie Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP z Olesna oraz Zakładowa Straż Pożarna z Visteonu. Po odcięciu dopływu energii elektrycznej strażacy przystąpili do gaszenia ognia.
     Dotarcie do źródła pożaru - wyjaśnił kierujący tą akcją kpt. Jarosław Zalewski, zastępca dowódcy JR-G w Oleśnie - było utrudnione, dlatego że ścianki działowe oraz drzwi w piwnicach wykonane były z blachy pełnej. Nie było tam okien. Ściany trzeba było przewrócić.
Paliło się w piwnicach jednego z bloków mieszkalnychewakuowano przy pomocy podnośnika hydraulicznego
     Ze względu na silne zadymienie rozpoczęto ewakuację ludzi. Wykorzystując aparaty powietrzne cztery osoby wyprowadzone zostały klatką schodową, jedną ewakuowano przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Pracownicy pogotowia ratunkowego sprawdzili stan zdrowia ewakuowanych. Jedną osobę zabrano do szpitala na obserwację. Temperatura i ogień spowodowały pęknięcie stropu nad piwnicą i ścian działowych w mieszkaniu na parterze. Do oceny jego wytrzymałości wezwano biegłego z zakresu budownictwa.
     Zniszczeniu uległy cztery piwnice oraz ich zawartość, inne zostały okopcone i nadpalone. Akcja strażaków trwała ponad pięć godzin. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi oleska Policja.
     Hubert Imiołczyk, Tomasz Olszowy (OGP 33/2001)