Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka
Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
W Praszce
SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM PETKIEM


"Jako nastolatek marzyłem o przygodach, poznawaniu ciekawych miejsc i niesamowitych ludzi, chciałem być codziennie w innym miejscu, a potem pisać o tym. W wieku 16 lat zostałem dziennikarzem. Od tego czasu publikuję. Kiedy napisałem pierwszą książkę, wszyscy stukali się w czoła, a ja stukałem w drzwi wielu wydawców. Byłem uparty jak osioł. Chyba dlatego dziś mam na koncie 10 książek, pracuję nad następnymi, przygotowuję film, jeżdżę na spotkania autorskie, organizuję wyprawy, szkolenia survivalu. Życie stało się przygodą, bo bardzo tego chciałem. Czasem marzenia się spełniają...". To słowa Krzysztofa Petka, najpopularniejszego obecnie autora przygodowo sensacyjnych książek dla młodzieży.
Pisarz urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Na jego stronie internetowej znajdujemy wiadomość, że był harcerzem, prowadził harcerski oddział specjalny powołany do ochrony obozów, biwaków i baz harcerskich. Uczestniczył szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum, rozpoczynając publikowanie w ogólnopolskich czasopismach. Od kilku lat wydawnictwo "Siedmioróg" wydaje jego "Porachunki z przygodą" - seria ma już 10 tomów, a piszą się następne.
Z czytelnikami w Praszce spotkał się 24 października - spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną odbyło się w sali MGOK-u. Poznać swojego ulubionego autora przyszło ponad 80 młodych czytelników - gimnazjalistów i licealistów. Krzysztof Petek swobodnie, z dużym poczuciem humoru rozmawiał z młodzieżą. Prezentował swoje książki, mówił o survivalu, zachęcał do uczestniczenia w obozach przetrwania; gdy opowiadał, na sali panowała cisza, słuchano z zapartym tchem - tak w skrócie zrelacjonowała spotkanie jego organizatorka, dyrektorka biblioteki, Jadwiga Czeszek. - Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf pisarza, kupowano jego najnowszą książkę.
Pisarski sukces, jaki osiągnął w ostatnich latach Petek, można porównać tylko z wcześniejszymi dokonaniami Zbigniewa Nienackiego. Dobrze, że dzięki swojej bibliotece, czytelnicy z Praszki mogli spotkać się z tak popularnym i lubianym pisarzem.
Antoni Bojanowski

Więcej o Krzysztofie Petku i jego książkach w internecie: www.petek.prv.pl