Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


NUMIZMATYCY Z PRASZKI
     Minęły dopiero dwa miesiące, odkąd rozpoczęli działalność, a już Koło PTN (czyli Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego) w Praszce wydało swoją pierwszą publikację - "Kluczbork. Papierowy pieniądz zastępczy w latach 1914 - 1922".
     Autorzy pracy - Andrzej Musiał, członek Zarządu Głównego PTN i Zbigniew Szczerbik, prezes Koła PTN w Praszce, poświęcili ją bonom zastępczym Kluczborka, które emitowano w latach 1914 -1922. Podstawą publikacji są zbiory numizmatyczne oraz literatura przedmiotu. Zasadnicza część publikacji to opis i zdjęcia notgeldów miasta Kluczborka z lat 1914 - 1922. Autorzy zdają sobie sprawę, że jeszcze istnieją nieznane odmiany bonów zastępczych, dlatego chętnie uzyskaliby informacje, które pomogą im uzupełnić tę pracę. Kolejna publikacja Koła PTN w Praszce poświęcona będzie bonom zastępczym z terenu obecnego powiatu oleskiego.
     Przypomnijmy, że inauguracyjne zebranie Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego odbyło się 25 października 2001 r. w Muzeum w Praszce. Obok członków nowo powstałego koła udział wzięli: Andrzej Musiał - członek Zarządu Głównego PTN, Stanisław Łastówka - prezes Oddziału PTN w Jastrzębiu Zdroju, Kazimierz Grabiński - członek Zarządu Oddziału, Irena Szczepańska - dyrektor Muzeum w Praszce. Po odczytaniu aktu powołania Koła, członkowie wybrali prezesa, którym został Zbigniew Szczerbik - pracownik Muzeum w Praszce. Nowo powstałe Koło, pod względem organizacyjnym, przynależy do Oddziału w Jastrzębiu Zdroju i jest 103. kołem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Polsce.
     Spotkania członków Koła PTN w Praszce odbywają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 17 i każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18. w Muzeum w Praszce.
     JM (OGP 37/styczeń) 2002