Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


Towarzystwo Regionalne w Dobrodzieniu
     21 grudnia odbyło się spotkanie reaktywujące towarzystwo, które w latach 80.ubiegłego wieku działało na terenie naszego miasta.
     Do grupy inicjatywnej reaktywującej należą: rzeźbiarz Stanisław Kowalczyk, Rudolf Hyla - rolnik z Szemrowic, Paweł Mrozek - nauczyciel plastyki w gimnazjum w Dobrodzieniu, Joachim Wloczyk - nauczyciel historii w Zespole Szkół w Dobrodzieniu i Stanisław Górski - dyrektor DOKiS. Członkowie towarzystwa zamierzają między innymi zadbać o stary, żydowski cmentarz, doprowadzić do budowy ścieżki rowerowej (lub spacerowej) przy nekropolii żydowskiej, ale przede wszystkim chcą być takim stowarzyszeniem, do którego każdy przeciętny śmiertelnik mógłby dotrzeć, uzyskując wszystkie możliwe informacje o historii Dobrodzienia i okolic. Chcą stanowić swego rodzaju bank informacji.
     Przy okazji przypomnijmy, że w latach 80. głównym zadaniem tej organizacji było krzewienie historii lokalnej, poszukiwanie i mówienie o źródłach tożsamości. Prezesem - inicjatorem był w 1983 r. Augustyn Franczok, a po roku jego rolę jako prezesa przejął obecny dyrektor Zespołu Szkół w Gosławicach, rzeźbiarz Stanisław Kowalczyk. Towarzystwo wydało w czasie swej działalności dwa zeszyty "Echa Dobrodzienia" (1985, 1987), których zespół redakcyjny tworzyli: Stanisław Kowalczyk (przewodniczący), Augustyn Franczok, Marek Kolasa, Stanisław Górski i Paweł Mrozek. W zeszytach możemy znaleźć wiele cennych informacji o naszej, lokalnej historii. Pod koniec lat osiemdziesiątych towarzystwo przestało działać.
     Odnowionemu Towarzystwu życzymy długich lat działalności.
     Janusz Orlikowski (OGP 38 / luty 2002)