Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Szpital w Olesnie Temat miesiąca
Czy oleski szpital utonie w długach?
Widmo długów nad szpitalem

Szpital w Oleśnie chce zaciągnąć nowe kredyty, aby spłacić stare długi. Zadłużenie placówki sięga kilku milionów złotych. Czy szpital w Oleśnie utonie w długach i zostanie zlikwidowany?
      Służba zdrowia w Polsce jest chora. Brak pieniędzy, likwidacja szpitali, chaotyczne reformy - oto objawy choroby. Kłopoty nie ominęły, rzecz jasna, również szpitala w Oleśnie. Mieszkańcy powiatu oleskiego z niepokojem śledzą wiadomości o zadłużeniu oleskiej placówki. Od pewnego czasu krążą pogłoski, że szpital w Oleśnie zostanie zlikwidowany
      ***
      Dr Andrzej Łucki, zastępca dyrektora ds. medycznych, podkreśla, że przyczyny kłopotów finansowych są niezależne od szpitala. Wynikają z błędów legislacyjnych. Zadłużenie szpitala powstało głównie w wyniku dwóch ustaw.
      Pierwsza z nich to sławna ustawa 203, przyznająca pracownikom szpitali wysokie podwyżki płac. Ustawa jak najbardziej słuszna, gdyby nie to, że... nie zatroszczono się o źródło finansowania tych podwyżek. Druga część zadłużenia to sprawa dyżurów lekarskich, które uznano za pracę w nadgodzinach.
      Obie ustawy wywołały lawinę roszczeń i wpędziły szpital w zadłużenie.
      ***
      Czy szpital w Oleśnie zostanie zlikwidowany?
      Nie do mnie należy kierować takie pytanie - odpowiada dyrektor Andrzej Prochota. - Nie ja podejmuję takie decyzje.
      Przyznaje jednak, że nie wyobraża sobie takiej możliwości. Ze swojej strony może dać słowo, że zarząd szpitala w Oleśnie zrobi wszystko, aby placówka istniała nadal i funkcjonowała coraz lepiej.
      ***
      [...]
      Mirosław Dragon (OGP 59/ listopad 2003)

      (Więcej w 59. (listopadowym) numerze OGP i - wkrótce - na naszej stronie internetowej.)
Drukuj stronę
     GÓRA