Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


O WŁASNY DACH NAD GŁOWĄ
     Jeśli ktoś chciałby kupić mieszkanie z przeciętnej pensji, nie ma nawet o czym marzyć. Musiałby bowiem odkładać swoją pensję przez około czterdzieści lat, aby stać się właścicielem niewielkiego lokum. Jeszcze trudniej przedstawia się sytuacji finansowa tych, którzy chcieliby stać się posiadaczami domu.
     Przez lata mówiło się, że podstawą sukcesu gospodarczego Niemców po drugiej wojnie światowej było budownictwo. I nie ma w tym stwierdzeniu chyba przesady, bo wiadomo powszechnie, że budownictwo staje się kołem zamachowym dla innych działów gospodarki. Do zbudowania domu bowiem potrzeba pracy wielu ludzi - murarzy, dekarzy, malarzy, ale także kierowców, projektantów, architektów itd. Mimo tej - oczywistej wydawałoby się o prawdy w Polsce ilość oddawanych do użytku mieszkań systematycznie maleje.
     Prace wstrzymane
     W najtrudniejszej sytuacji znajdują się oczywiście ludzie młodzi. Młode małżeństwo, zatrudnione w tzw. sferze budżetowej, nie posiadające zaplecza finansowego, nie ma nawet co liczyć na to, że zdobędzie dla siebie jakieś lokum. Na naszym lokalnym rynku w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego nie dzieje się właściwie nic. I niestety trudno kogoś obarczać za to odpowiedzialnością. Nie brak nikomu dobrej woli, ale wszystkim brak jest pieniędzy. Kiedyś w miarę prostym sposobem na zdobycie własnego mieszkania były spółdzielnie mieszkaniowe. Na te mieszkania czekało się całymi latami, ale z punktu widzenia naszych finansów były rzeczywiście realne. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Na mieszkania w spółdzielniach czeka się bardzo krótko, ale za to mocno uderza nas to po kieszeniach.
     Cena mieszkania w spółdzielni mieszkaniowi w Praszce kształtuje się na poziomie 1000-1200 zł/m2. W ubiegłym roki oddano do użytku ponad dwadzieścia mieszkań, które budowane były z środków własnych członków spółdzielni oraz ze środków inwestora. Wszystkie oddane mieszkania mają status lokali własnościowych.
     Obecnie na mieszkanie u nas oczekuje 31 członków (tzn. tych, którzy maja pełny wkład) oraz 136 kandydatów - informuje prezes spółdzielni w Praszce Jerzy Gracz - Mimo zapotrzebowania na mieszkania wszystkie prace zostały wstrzymane. Zdaniem prezesa nie ma innego sposobu na rozwiązanie kwestii mieszkaniowej jak powrót do sytuacji sprzed 1990 roku.
     - Na całym świecie - uważa prezes - buduje się mieszkania lokatorskie, a nie własnościowe. Poza tym budownictwo mieszkaniowe powstaje tam przy pomocy państwa. U nas cały ciężar finansowy spadł na barki przyszłych mieszkańców.
     Nie mamy tylko pieniędzy
     Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku spółdzielni w Oleśnie. Mamy wszystko, co potrzebne jest, aby rozpocząć budowę mieszkań, jesteśmy przygotowani technicznie, mamy gotowe tereny, nie mamy tylko pieniędzy, a właściwie to pieniędzy nie mają nasi członkowie - mówi prezes Kochański - Na mieszkanie czeka obecnie 110 członków. Jednak koszt metra kwadratowego nowego mieszkania w Oleśnie kształtuje się na poziomie 1600 -1800 zł. Trochę tańsze są mieszkania na rynku wtórnym. Ale, podobnie jak gdzie indziej - nowe mieszkania budowane mogą być jednie ze środków i własnych spółdzielców. Kredyty są zbyt drogie- uważa prezes Kochański.
     - Kiedyś kredyt zaciągała spółdzielnia, dziś umowę z bankiem podpisuje osobiście członek spółdzielni i na nim bezpośrednio ciąży obowiązek jego spłacenia. Rzeczywiście, koszty budowy własnego "M" są bardzo wysokie. Jeśli ktoś chciałby kupić mieszkanie z przeciętnej pensji, nie ma nawet o czym marzyć. Musiałby bowiem odkładać swoją pensję przez około czterdzieści lat, aby stać się właścicielem niewielkiego lokum.
     Własny domek?
     Jeszcze trudniej przedstawia się sytuacji finansowa tych, którzy chcieliby stać się posiadaczami domu.
     - Oprócz kosztów materiałów budę wlanych - mówi Ryszard Wiecha, rzeczoznawca majątkowy - należy dodać także koszty zakupu działki. Najatrakcyjniejsze działki budowlane w Oleśnie zostały już sprzedane, a koszt pozostałych to kwota między 40 a 50 zł/m2. Na obrzeżach powiatu cena ta spada do poziomu 8-10 zł/m2. A zapłacić trzeb przecież także za projekt, zezwolenie; robotników itp. Dlatego trzeba dysponować kwotą co najmniej 100 000 zł. Im dom Jest większy, lepiej położony, zbudowany z lepszych materiałów, tym jest droższy.
     [...]
     W gminach
     Zasobami mieszkaniowymi dysponują także miasta i gminy. Ale i tu ze zdobyciem mieszkania nie jest łatwo. Na przykład w gminie Gorzów Śl. z powodu braku środków finansowych Urząd Miejski nie jest w stanie wybudować warunków życia nowego obiektu mieszkalnego. Nie ma też spółdzielni mieszkaniowej, a gmina dysponuje tylko lokalami z odzysku. Gorzowscy radni w związku z taką sytuacją postanowili, że budynki po zlikwidowanych szkołach przeznaczą na lokale mieszkalne pod wynajem. Budynki te jednak należy odremontować i przygotować do zamieszkania. Obecnie w Urzędzie zapisanych jest 16 wnioskodawców oczekujących na mieszkanie. Lokale przydzielane są w pierwszej kolejności rodzinom najuboższym oraz tym, którzy mają nie więcej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej na osobę.
     Podobna sytuacja utrzymuje się w pozostałych gminach naszego powiatu. Na budowę nowych, do tego jeszcze tanich mieszkań komunalnych naszych gmin nie stać.
     * * *
     Dla wielu oczekujących na mieszkanie pewnym rozwiązaniem może być wynajem. Ceny za wynajem są bardzo różne, U bywa że bardzo niskie, ale czasem także zbyt wygórowane. Poza tym g naprawdę niewielu właścicieli zgadza się na zameldowanie lokatora, co czasem jest oczy-wiście kłopotliwe. [...]
     Zbyt wiele rodzin mieszka poza granicami kraju, a tu utrzymuje swoje domy, bo przecież kiedyś wrócą. Niech więc przejeżdżającego przez te tereny podróżnego nie zmyli widok domów pozamykanych na głucho. Zapewne gdyby chcieli tu osiąść na stałe, mieliby nie lada problem ze znalezieniem dla siebie lokum.
     Renata Jerka przy współpracy z Mirosławą Lachowską - Fabiś (OGP42 / czerwiec 2002)
Ilość mieszkań oddanych do użytku na terenie poszczególnych gmin powiatu oleskiego w roku 2001:
     Praszka - 50
     Dobrodzień -10
     Rudniki - 4
     Radłów -1
     Gorzów Śl. - 0
     Zębowice - 9
     Olesno - brak danych


GÓRA