Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


Wakacje*
Nasz temat miesiąca poświęcamy wakacjom dzieci i młodzieży. M.in. sprawdziliśmy, gdzie mogą je spędzić ci, którzy na wczasy nie wyjadą.
     [...] W Oleśnie na pewno dużym powodzeniem cieszyć się będzie basen. Obiekt czynny jest codziennie od 9.00 do 19.00. Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 3,50 zł, dla dzieci 3 zł, a dla maluchów do 5 roku życia - 1 zł. Wokół basenu jest sporo miejsca, więc odpoczywający nie muszą sobie wzajemnie przeszkadzać. Poza tym na terenie ośrodka można pograć w piłkę lub tenis ziemny (zajęcie kortów przez godzinę to koszt 10 zł), działa również barek, gdzie można kupić lody, napoje czy frytki. Warto pamiętać, że bilet wstępu ważny jest cały dzień, można więc pójść do domu na obiad, a po południu wrócić na basen po okazaniu tego samego biletu.
     Od kilku lat coraz większym powodzeniem cieszy się ośrodek "Anpol" w Starym Oleśnie. Z Olesna można dojechać tam samochodem albo pociągiem. Amatorom jazdy rowerowej polecamy wygodną drogę przez las. Ośrodek "Anpol" czynny jest codziennie od 8.00 do 20.00. Wejściówka kosztuje 4 zł, dla dzieci i młodzieży szkolnej 2,50 zł, natomiast dzieci do 7 roku życia płacą tylko 1,50 zł. Mimo że akwen nie jest duży, to oprócz kąpieli można czas plażowania urozmaicić sobie korzystając z rowerów wodnych czy kajaków. Aby wypożyczyć sprzęt, należy posiadać kartę pływacką i zapłacić za przyjemności od 4 do 10 zł za godzinę. Na terenie ośrodka znajduje się także pole do mini golfa. Kije i piłeczki do gry wypożyczane są bezpłatnie za okazaniem dowodu tożsamości. W "Anpolu" spędzić można cały dzień - na miejscu oprócz kawy, lodów czy napojów można także zjeść obiad, a nawet kilka dni - ośrodek dysponuje polem namiotowym z dostępem do wody i prądu.
     Kiedyś dość popularny był ośrodek w Kucobach. Potem mówiło się o nim nie najlepiej, głównie z powodów estetycznych. Tych, którzy dawno tam nie byli, zapewne zdziwiłby dzisiejszy stan ośrodka, którym obecnie zarządza prywatna firma "EVA". Kąpielisko czynne jest od 10.00 do 18.00. Wokół basenu znajduje się piaszczysta plaża, teren jest ogrodzony i nadzorowany przez ratowników. Wejście kosztuje 4zł dla dorosłych, dzieci od 4 do 16 lat płacą 2 zł, maluchy pod okiem opiekunów wpuszczane są za darmo. Na miejscu działają bufety, w których można kupić drobne przekąski, kawę czy lody. Do Kucub można pojechać także na kilka dni, bowiem udostępniane są estetycznie odremontowane domki letniskowe. Domki są cztero lub sześcioosobowe, każdy posiada aneks kuchenny i łazienkę. Nocleg kosztuje 22 zł dla dorosłego i 11 zł dla dziecka. Staw znajdujący się opodal ośrodka to miejsce dobrze znane wędkarzom.
     W razie niepogody można wybrać się na kryte pływalnie. Mamy ich dwie - niestety w przeciwległych miejscowościach powiatu w Praszce i Dobrodzieniu.
     Sposobem na spędzanie wakacji, oprócz kąpieli i plażowania, może być też czynny wypoczynek. Warto po okolicy pojeździć na rowerze, ale można także wykorzystać wolny czas do nauki jazdy konnej. Coraz więcej w naszym powiecie miejsc, gdzie prowadzona jest nauka tej trudnej, ale jakże przyjemnej sztuki. Znane i lubiane jest gospodarstwo agroturystyczne Ryszarda Bayera w Borkach Wielkich. Tam godzinna lekcja jazdy konnej kosztuje 15 zł. Na koniach można pojeździć także w "Na Kamieniu" w Borkach Małych.
     *Fragment tekstu zatytułowanego "Wakacje" autorstwa Marioli Flank i Renaty Jerki
     Renata Jerka (OGP43-44/lipiec-sierpień 2002)