Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA

Słoniowy Kurier przedstawia...
W I E R S Z O K L E T N I A (1)

Wierszy ostatnio mamy tyle, że szpilki nie wetkniesz (a co dopiero słonia!). Okazało się, że trzeba była poetom oddać całą stronę w papierowym OGP. Żeby jednak zmącić nieco tę idyllę, zamieszczamy pouczające (poetów) cytaty.
Co prawda kolejka wierszy oczekujących na miejsce w Wierszokletni jest długa, ale jeśli masz coś nowego - przyślij.
Jon.

Katarzyna Nemś jest laureatką jednej z dwóch drugich nagród w VII Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim. Kamil Pecela jest laureatem Nagrody Publiczności i III nagrody w tymże konkursie. Ich wiersze wypełniły Wierszokletnię w wrześniowych (10/2002)numerze OGP. Te i inne utwory są tutaj >>>>
(OGP 10(46)/wrzesień 2002)
Cytat mądry y pouczaiący
    (...) Rym nie jest koniecznym dodatkiem i szczerą ozdobą poematu lub dobrego wiersza, a głównie w dziełach dłuższych, lecz wymysłem barbarzyńskiego wieku dla pokrycia nędznej treści i kulawej miary. A zyskał urok pewien dzięki użyciu go przez niektórych sławnych poetów dzisiejszych, skuszonych nowym obyczajem; wszelako stał się on im wielką udręką, zawadą i więzami, gdyż wiele rzeczy wyrazić nim gorzej, niżby to uczynili w inny sposób.
    Nie bez przyczyny więc niektórzy italscy i hiszpańscy poeci najwyższej miary odrzucili rym, zarówno w dłuższych, jak i krótszych swych dziełach, jak to od dawna uczyniły najprzedniejsze angielskie tragedie, gdyż jest on rzeczą dla wszystkich wytrawnych uszu błahą, a nie daje nijakiej prawdziwie muzycznej uciechy, którą daje jedynie właściwe metrum, stosowna ilość sylab i treść dowolnie przenoszona z jednego wiersza na drugi, a nie ów podzwaniający dźwięk jednakich końcówek, błąd, którego uniknęli uczeni poeci starożytni zarówno w poezji, jak też w dobrej wymowie. (...)
    Fragment tekstu, który poprzedzał pierwsze wydanie "Raju utraconego" Johna Miltona (1608-1674). Tł. Maciej Słomczyński. Kto ciekaw ziemi przywiązanej złotym łańcuchem do nieba, niech przeczyta.

mój pierwszy wiersz o miłości
słońce spiskuje z
upublicznionymi zębami
włosy flirtują bezwstydnie
z wiatrem obłudnym >>>>

***
anioły nie płaczą
gdy kolejna miłość
rozstaniem się kończy
>>>>
Drukuj stronę
     GÓRA