Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Publikacje
Oleskie bajki
Olesno jest "nietypowym przykładem miasta dwunarodowego, w którym Mniejszość Niemiecka wygrywa w wyborach z organizacjami polskimi czy ponadnarodowymi, ale potencjalny konflikt jest zażegnany przez obopólne korzyści z takiego stanu rzeczy" - napisał prof. Jacek Kurczewski we wstępie do książki "Lokalne społeczności obywatelskie". Stwierdzenie to zapewne jest prawdziwe. Choć wolelibyśmy, aby wynikało z umotywowanych przesłanek.
Lokalne społeczności obywatelskie
Jacek Kurczewski, Beata Łaciak, Marek Łajtar, Małgorzata Olakowska: Gdzie mniejszość ma większość: Olesno. W: Lokalne społeczności obywatelskie : praca zbiorowa / pod red. Jacka Kurczewskiego. - Warszawa 2003. - S. 76-88.

       Tymczasem do Olesna zjechała liczba grupa badaczy (zob. przypis) i ... nie była nawet w stanie ustalić poprawnych tytułów czasopism ukazujących się w naszym mieście. Jeśli informacje tak łatwe do sprawdzenia, są błędne, to co z pozostałymi?
       Autorzy piszą, że ongiś w Oleśnie działał "Komitet PZPR" A gdzie w Polsce nie działał? Szkoda, że czterem autorom nie udało się ustalić jego prawidłowej nazwy. Zapewne zajmą się tym koledzy historycy. Którzy też będą musieli zweryfikować informację, że Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Oleskiej "było założycielem tygodnika "Oleski Telegraf"". To kto w takim razie założył "Głos Olesna"?
       Prof. Jacek Kurczewski naukowcem czy bajkopisarzem jest?
       (js)(OGP 62 / luty 2004)

      W sprawie powyższego tekstu otrzymaliśmy list >>>>
Drukuj stronę
     GÓRA