Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Szanowna Redakcjo,
W związku z tekstem który ukazał się w Oleskiej Gazecie Powiatowej, pt: Oleskie bajki - (js)(OGP 62 / luty 2004), przesyłam z nadzieją na opublikowanie w OGP, apel stanowiący jednocześnie odpowiedź prof. dr hab. Jacka Kurczewskiego. Jako współautor tekstu dołączam się do zawartych w odpowiedzi tez. Mam nadzieję, że OGP włączy się w proces zbierania informacji od Mieszkańców i tym samym wspomoże rozwój wiedzy na temat Olesna, która wbrew temu, co można by sądzić nie jest w innych rejonach kraju powszechna.
Naszym zdaniem, Olesno na taką popularyzację z pewnością zasługuje.
Z poważaniem
Marek Łajtar Ośrodek Badań Społecznych ISNS UW [9 VI 2004
]
Lokalne społeczności obywatelskie OLESKIE BAJKI CZY PRAWDA?
Doszło do nas, że w Oleskiej Gazecie Powiatowej (62) ukazał się niemądry tekst anonimowy pt Oleskie bajki. Niemądry bo mylący sprawy bardziej ważne z mniej ważnymi. Jest oczywiście ważne dla zainteresowanych kto założył Telegraf Oleski, ale ważniejsze jest chyba, czy nasza opinia, że Olesno jest "nietypowym przykładem miasta dwunarodowego, w którym Mniejszość Niemiecka wygrywa wybory z organizacjami polskimi czy ponadnarodowymi, ale potencjalny konflikt jest zażegnany przez obopólne korzyści z takiego stanu rzeczy" jest prawdziwa, czy nie. Socjolog opiera się w swojej pracy na tym, co mówią mu ludzie i nie może poza to wychodzić. Jest nam więc potrzebne zdanie samych mieszkańców Olesna, bo ono jest w tej sprawie rozstrzygające. Dlatego zwracamy się do mieszkańców Olesna o rozstrzygnięcie czy Wasze miasto jest takie jak to opisaliśmy w sprawozdaniu z badań czyli rozmów z Wami przeprowadzonych przez nas i przez naszych studentów.
CZY OLESNO JEST PRZYKŁADEM DOBROSĄSIEDZKIEGO WSPÓŁŻYCIA LUDZI RÓŻNYCH NARODOWOŚCI CZY NIE?
Teksty naszych opracowań na temat Olesna znajdziecie w egzemplarzach książek Lokalne społeczności obywatelskie i Polskie spory i sądy dostępnych w redakcjach Oleskiej Gazety Powiatowej Oleskiej i Telegrafa Oleskiego oraz biblioteki miejskiej, gdzie je przekazujemy. Prosimy o przesyłanie swoich opinii w powyższej sprawie jak i wszelkich dodatkowych związanych z naszymi tekstami o Oleśnie na adres redakcji albo podany poniżej nasz własny adres pisemnie lub przez internet. Wszystkie podpisane listy od obecnych lub byłych mieszkańców opublikujemy a ci, którzy chcą zastrzec swoja anonimowość proszeni są o odpowiedni dopisek. Nasz adres:
Ośrodek Badań Społecznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Żurawia 4, 00-503 Warszawa
J.Kurczewski@uw.edu.pl
***
Od redakcji:
1. Publikujemy bez poprawek redakcyjnych i włączamy się.
2. Autor "niemądrego anonimowego tekstu" nadal twierdzi, że bardziej ufałby badaniom, do których naukowcy przystępują przygotowani. Na razie wygląda to tak, że naukowcy wydali opinię, nie bardzo znając obiekt badań. A nawet ("Polskie spory i sądy") nazwę miejscowości, która badają:
"W Oleśnie wychodzą Wiadomości Oleśna, czasopismo urzędowe, ale także [...] czterostronicowy Telegraf Oleśna, którego redaktor aktywnie zbiera głosy mieszkańców" (s. 15)
(OGP 67-68 / lato 2004)
Drukuj stronę
     GÓRA