Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice


JESIEŃ 2001 W KULTURZE
Poetyckie śpiewanie
BUDKA SUFLERA
Magia działa!
Po plenerze
Corosya, i nie tylko     II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej Olesno'2001
      INTERESUJĄCO, ALE...

     Zacznijmy od podsumowania, żeby nie narażać czytelników na niepewność: oleski OPPP jest imprezą ciekawą, na wysokim poziomie artystycznym.
     Na poparcie tego stwierdzenia mamy kilka faktów. WIĘCEJ>>>


     Budka Suflera:
     Nie usiłowaliśmy zmieniać świata

     Budka Suflera jest obecnie najpopularniejszym polskim zespołem rockowym. 21 września wystąpili na koncercie charytatywnym w amfiteatrze na Górze Św. Anny. Byliśmy tam i teraz możemy przedstawić wywiad, jakiego specjalnie dla czytelników OGP udzielili muzycy grupy - Tomasz Zeliszewski i Mieczysław Jurecki. Rozmawiał Błażej Kanas.
     OGP: : Jak oceniacie panowie dzisiejszy koncert? Czy była dobra publiczność?
     TOMASZ ZELISZEWSKI: Publiczność nie ma być dobra, dobry ma być artysta. Publiczność za to płaci, żeby się dobrze bawiła i nie ma żadnych obowiązków.... WIĘCEJ>>>


      Magia Harry'ego Pottera działa!
     Również u nas, gdyby ktoś miał wątpliwości. W noc [26/27 X 2001] premiery czwartego tomu ("Harry Potter i czara ognia"), o północy przed oleską księgarnią zgromadziła się grupa potterofanów. Wbrew pesymistycznym przepowiedniom mugoli, księgarnia była otwarta, tuż po północy sprzedano pierwsze książki! Sprzedanych egzemplarzy było mniej, niż wielbicieli Harry Pottera, ale nie zapominajmy, ze książka (768 stron!!!!) nie jest tania. Toteż zakupów dokonywano grupowo, lektura zapewne też będzie grupowa. W ciągu pierwszego tygodnia nabywców znalazło 60 egzemplarzy, powróciło zainteresowanie poprzednimi tomami. Harry Potter rusza wszystkich - stwierdziła Katarzyna Kubacka z oleskiej księgarni "Nova".
     Kolejne tomy przygód Harry'ego Pottera są też w bibliotekach. W Lasowicach nie mają kompletu i chyba w tym roku 4. tomu nie uda się zakupić - powiedziała nam Ingrida Maj, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej. Natomiast bibliotekarki w Praszce dopilnowały, by nowy tom cyklu znalazł się już w kilka dni po premierze. Nie napiszemy "na półce", bowiem... Do lektury ustawiła się kolejka, trzeba czekać przynajmniej miesiąc - powiedziała nam, Anna Blachnik, bibliotekarka z biblioteki miejskiej w Praszce.
     W bibliotece w Oleśnie jest kilka kompletów - i również kolejka. Niedługo olescy miłośnicy powieści Joan Rowling będą mogli przeczytać książkę w oryginale, bowiem angielskie wydanie powinno wkrótce być dostępne w Filii dla Dzieci.
     Czarodziejska moc Harry Pottera sprawia, że czytanie znów staje się modne. A mugole niech siedzą przed telewizorem, skoro tak to lubią.
     (ab)(OGP35)
     

     Po plenerze
     Wystawą w muzeum olescy plastycy podsumowali IX Ogólnopolski Plener Malarski, który odbył się w tym roku nad morzem, w Karwi. Plener zorganizował Miejski Dom Kultury w Oleśnie.
     W sierpniu amatorzy z Klubu Plastyków Nieprofesjonalnych malowali w nadmorskim krajobrazie. Muszę podkreślić doskonałą atmosferę twórczą i towarzyską w trakcie pleneru - mówi Maria Orman, organizatorka pleneru. - To wspaniałe, że wielopokoleniowa grupa potrafiła się tak zintegrować; najmłodsze uczestniczki pleneru mają po 16 lat, najstarsza uczestniczka lat 78. Mogliśmy uczyć się od siebie nawzajem. I wcale nie było tak, że tylko młodsi uczyli się od starszych. Na wystawie zgromadziliśmy 70 prac następujących autorów: Weronika Borecka, Wanda Borecka, Barbara Hortecka, Ewelina Berg, Sandra Szczuka, Halina Mileczarek, Olga Cegielska, Wiesława Calów, Kaja Krzesak, Magdalena Górnik, Żaklina Babczyńska, Maria Orman, Rafał Krakowian i Zygfryd Galios.
     Wernisaż odbył się 25 września, a wystawa czynna była do końca października [2001 r.] .
     (ab)(OGP 35)
     

      Grali w Praszce:
     "Corosya", "Lethargy" i "I-Lie"

     Tak nazywają się zespoły, które 5 października [2001 r.] koncertowały w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Praszce. Muzycy wszystkich pochodzą z Praszki i okolic. (Na marginesie: kiedy chcące we wszystkim przodować Olesno, dorobi się tak licznej muzycznej reprezentacji???)
     "Corosya" to młody zespół grający ostrego hard-rocka. Ze zgraniem zespołu bywa jeszcze różnie, natomiast na pewno warto zwrócić uwagę na wyjątkowo dobrego wokalistę. Jako ciekawostkę odnotujmy fakt, iż na tym koncercie "Korozja" zagrała m.in. utwór z repertuaru ... "The Kelly Family".
     "Lethargy" - grupa znana już jest praszkowskiej publiczności. Tym razem musiała też zmierzyć się z nie najlepszym nagłośnieniem, które nie pozwoliło wydobyć wszystkich walorów ich muzyki, która ma wiele wspólnego z rockiem gotyckim.
     Do podskoków skłoniła publiczność muzyka grupy "I-Lie" (czytać "aj li", powiedzieli nam muzycy). Zespół to sześcioosobowy, grający przebojowe reggae. Dobrze już znany publiczności, słychać było, że nie bez powodu. Duży plus!!!
     Frekwencja na koncercie prawdopodobnie przekroczyła 100 osób. Wstęp kosztował 3 złote. Nie było zadym, awantur i zniszczeń. Dyrektor praszkowskiego MGOK-u zapowiedział więc, że to nie ostatni taki koncert.
     Tomasz Słodki (OGP 35)