Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Druga strona Dni Olesna

Dni Olesna Dni Olesna - Spotkania Oleśnian. 26-28 lipca, kilka dni w roku w czasie których senne Olesno ożywia się. Ulice pełne gwaru nie zasypiają wczesnym wieczorem. Imprezy artystyczne w amfiteatrze, na rynku, w namiocie, występują gwiazdy większe i mniejsze. To jedna strona Dni Olesna. Drugą zna niewiele osób. Co trzeba zrobić, by zorganizować tak dużą imprezę? Ile to kosztuje? O tym rozmawiamy z dyrektorem MDK Ernestem Hoberem.
OGP.: Organizować dni Olesna, to znaczy decydować o tym, jakie one będą. Od Pana zależy, jak bawi się Olesno.
Ernest Hober: Tak naprawdę, kształt Dni decyduje się w momencie uchwalenia budżetu gminy. Od tego, ile pieniędzy radni przeznaczą, zależy wszystko. Potem ogólny kształt imprezy nakreśla Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy burmistrz Edward Flak. Wtedy zaczyna się moja praca i praca pozostałych członków komitetu.
OGP: Wszystko zależy jednak od pieniędzy...
E.H.: Tak dużej imprezy nie już robić się za małe pieniądze. Za jak duże? W roku 2001 kosztowało to 166 tysięcy, w tym roku mniej, około 145 tys. zł. Nie znaczy to, że taką sumę wydaje gmina. Podane kwoty obejmują również wpłaty sponsorów i inne wpływy.
OGP: Na co organizatorzy przeznaczają te pieniądze?
E.H.: Koszty, nazwijmy to tak, artystyczne, to nie więcej niż połowa budżetu. Reszta to koszty organizacyjne. Organizatorzy muszą zadbać o sprawy bardzo różne: od nagłośnienia po sprzątanie miasta w trakcie i po imprezach. Wynająć trzeba namioty, estrady, wynająć ludzi do obsługi i pilnowania sprzętu, obsługi sceny i garderoby - to tylko początek listy spraw do załatwienia.
OGP: A ile kosztują gwiazdy?
E.H.: Na niektóre gwiazdy nas nie stać, niektóre przyjeżdżają, bo odpowiednio wcześnie podpisaliśmy kontrakty. Wilki wystąpiły u nas za 14.000 zł, w tej chwili kosztują co najmniej o 10 tys. więcej. W tym roku udało się zebrać, za stosunkowe nieduże pieniądze, naprawdę niezły zestaw wykonawców. Przypomnę doskonały występ IRY, albo wspaniałych Muzykantów, którzy grali na rynku. A przecież występowały też oleskie zespoły i orkiestry, i były to występy dobre i bardzo dobre.
OGP: Czy żądania gwiazd zaskakują?
E.H.: W zasadzie wszystko jest w kontraktach, więc nie ma mowy o zaskakiwaniu. No i, ci najbardziej grymaśni wykonawcy do nas nie przyjeżdżają. Trudno uznać za ewenement fakt, że zespół Wilki nocuje w hotelu "Olesno". Choć mogę zdradzić, że Wilki zażyczyły sobie eskorty straży miejskiej w drodze z hotelu na amfiteatr. Za to czasami zaskakuje mnie niefrasobliwość menedżerów. Zespół Universe spóźnił się na występ właśnie z winy menedżera, który podał im złą godzinę. Natomiast bardzo przyjemnie jest obserwować autentyczne wzruszenie wykonawców gorącym przyjęciem publiczności, a to zdarza się w oleskim amfiteatrze bardzo często. Cieszy, gdy swoją klasę pokazują wykonawcy mniej znani - w tym roku przykładowo grupa Hakelbery, a zwłaszcza doskonały i świetnie przyjęty przez publiczność zespół Skankan.
***
Wiele miejscowości organizuje różnorodne dni, spotkania, przeglądy i festyny, by tylko przyciągnąć gości. Miejmy nadzieję, że Dni Olesna na zawsze pozostaną ważnym elementem promocji miasta, zwłaszcza że to ulubione dni bardzo wielu oleśnian. I nie tylko oleśnian, o czym przekonywały zatłoczone ulice miasta między 26 a 28 lipca.
Antoni Bojanowski (OGP 46 / wrzesień 2002

Komentarz OGP
Jakie Dni Olesna?
Powyższa rozmowa przekonuje, że takie będą Dni Olesna, jaki budżet miasta. Zakładając, że pieniądze się znajdą, można jednak zapytać, jakie Dni Olesna być powinny? Czas płynie szybko, od tego rodzaju imprez wymaga się coraz więcej. Co zrobić, aby przyciągały jak najwięcej przyjezdnych? W najbliższym czasie tyle co pieniądze będzie się liczył oryginalny pomysł. Przykładem niech będzie słynny na całą Polska "Przystanek Olecko". Słynny dzięki bardzo medialnemu pomysłowi, bo sam program "Przystanku Olecko" nie za bardzo odbiega od tego, co dzieje się gdzie indziej, w tym i w Oleśnie. Może szansą na artystyczna tożsamość jest hasło "Spotkań Oleśnian" rozumiane jako spotkanie różnych kultur? Olesno jako miejsce spotkania kultury polskiej i niemieckiej? A dlaczego nie?


ZOBACZ FOTOREPORTAŻ >>>>

Przypominamy też, jak było w zeszłym roku - tekst i fotoreportaż T U »»»» .
Oficjalna strona Dni Olesna: www.mdkolesno.prv.pl/dniolesna Drukuj stronę
     GÓRA