Oleska Gazeta Powiatowa. Miesięcznik społeczno-kulturalny. Wydawca: COCON Systemy Komputerowe.

OLESKA GAZETA POWIATOWA
Stare Dobre Małżeństwo, Elżbieta Adamiak


IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej
Scenografia zjedzona, nagrody rozdane
Około godz. 2 po północy zakończył się w Oleśnie IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej. Jedyny w Polsce festiwal, w trakcie którego publiczność i wykonawcy zjadają scenografię.
      Poza zjedzeniem jabłek, stanowiących co roku element scenografii, zgromadzona 11 października w sali oleskiego MDK publiczność wysłuchała 21 wykonawców. Wystąpili też goście przeglądu: Elżbieta Adamiak (wreszcie w Oleśnie zabrzmiała "Jesienna zaduma"), Tomasz Lewandowski (piosenki z nowej płyty "Na sprzedaż") i Stare Dobre Małżeństwo (wspólne śpiewy, niekończące się brawa i bisy do drugiej w nocy). Wdziękiem osobistym uwiódł publiczność już po raz czwarty konferansjer Piotr "Słoń" Trzeciak. Oleski Przegląd jest jedną z eliminacji krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki - w tym roku nominację do 40. festiwalu zdobyła Milena Madziar z Siedlec. Oleska grupa "Są Gorsi" zdobyła III nagrodę.
      AB (OGP 59 / listopad 2003)
      Foto: Mirosław Dedyk


Jury IV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w składzie: Elżbieta Adamiak, Tomasz Lewandowski, Andrzej Pawlukiewicz wyróżniło nagrodą pieniężną i udziałem w konkursie laureatów: zespół Asocjacja Starych Łosi, zespół Ciemny Odcień Światła i Radosława Michalika z zespołem. III miejsce ex aequo: Ola Chodak z zespołem (Katowice), grupa "Są Gorsi" (Olesno). II miejsce: Sławomir Kusz (Opole), I miejsce: Milena Madziar z Siedlec.

Platynowy Laur Umiejętności dla dyrektora Ernesta Hobera Stare Dobre Małżeństwo Standing ovation dla SDM
Tomasz Lewandowski & Ola Chodak Elżbieta Adamiak Mariusz Kozioł & Sa Gorsi

IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej
Przed przeglądem: Adamiak, SDM, i nie tylko

W sobotę 11 października oleski MDK zaprasza na wielogodzinne spotkania z piosenką. Jak to jest w tradycji przeglądu, repertuar będzie zróżnicowany, bowiem piosenki poetyckiej nie należy utożsamiać z poezja śpiewaną jedynie.
      Tegoroczny przegląd odbywa się w Oleśnie po raz dziesiąty, bowiem w 1993 r. odbył się pierwszy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Nowej (z nazwą zwykle uzupełnianą o piosenkę poetycką). Organizatorzy ze znanych tylko sobie powodów nie chcą o tym pamiętać, przejdźmy więc do teraźniejszości.
      Koncerty rozpoczną się o godz. 16.00 przesłuchaniami konkursowymi. Oleski przegląd jest jedną z eliminacji do 40. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wielu późniejszych laureatów liczących się przeglądów wcześniej występuje w Oleśnie, warto więc wysłuchać konkursowych prezentacji.
Płyta z 2002 r.Elżbieta Adamiak
      Można napisać, że wreszcie w Oleśnie wystąpi (godz. 20.00), bowiem fakt, że dotąd jej tu nie było, wydaje się niepojęty. Ale stało się: usłyszymy "Jesienną zadumę" i parę innych piosenek, które stały się klasyką polskiej piosenki poetyckiej.
Płyta z 2002 r. Stare Dobre Małżeństwo
      Działalność grupy jest dobrą ilustracją hasła "róbmy swoje". Kto i kiedy ostatni raz słyszał SDM w radiu? Oglądał w TV? A tymczasem zespół działa od lat, wydaje płyty, której kolejno zyskują status złotej. Ostatnie wydawnictwa SDM to 2-płytowy album "Kino objazdowe" (27 premierowych utworów, ponad 90 minut muzyki i poezji) i wydana w serii "Złota Kolekcja" płyta "U studni" z największymi przebojami zespołu. (Więcej w Internecie: www.sdm.art.pl)
Na oleskiej estradzie zespół pojawi się około godziny 23.00 i zapewne będzie grał jeszcze długo po północy. Nie przegapcie!
      A.B.(OGP58 / październik 2003)
  • O przeglądzie w Internecie: www.mdkolesno.prv.pl/przeglad
  • O przeglądzie w OGP tutaj:
    >> 1999 r., >> 2000 r. (-1-), >> 2000r. (-2-), >> 2001, >> 2002 r..
  • Drukuj stronę
         GÓRA